Jak powinna wyglądać idealna prezentacja handlowa, czyli o czym powinien pamiętać każdy asystent handlowy?

Posted on 19 grudnia 2017 in Kontakt z klientem

prezentacja handlowa

Tak samo jak w przypadku rozmowy kwalifikacyjnej, tak samo w przypadku prezentacji – nie warto iść na żywioł. Ważne jest to, aby nie postępować zgodnie z zasadą „jakoś to będzie”. To doprowadzi do katastrofy podczas prezentacji handlowej. Takie zachowanie świadczy o braku profesjonalizmu.

Asystent handlowy powinien być dobrze przygotowany i powinien dobrze przemyśleć swoją prezentację handlową. Warto nawet w najmniejszych drobiazgach przeanalizować i zaplanować to, co zamierza się powiedzieć w trakcie takiego spotkania. Prawdą jest to, że nie istnieje uniwersalny szablon, który umożliwi przygotowanie idealnej rozmowy handlowej. W końcu wszystkie produkty i usługi niekiedy znacznie się od siebie różnią.

Jednak w trakcie przygotowania prezentacji należy pamiętać o tym, że forma i rodzaj przedstawianych informacji należy zorientować na potrzeby danego klienta. Aby zrobić to w odpowiedni sposób, należy wcześniej przeprowadzić analizę oczekiwań klienta, aby w sposób skuteczny zainteresować go konkretną ofertą.

Asystent handlowy powinien bardzo dobrze przemyśleć strukturę prezentacji handlowej. Musi zaplanować wstęp, rozwinięcie oraz zakończenie. To bardzo istotne elementy, których nie można pominąć. Dzięki temu usystematyzuje oraz ułoży rozmowę sprzedażową w logiczną całość. To pozwoli na to, aby klient otrzymał informację jasną i klarowną w sposób prosty.

Warto również mówić w języku dostosowanym do potrzeb klienta, jeśli ten jest prostym człowiekiem – w sposób prosty, jeśli jest naukowcem – w sposób naukowy. Dlatego niezbędna jest szybka i trafna ocena naszego rozmówcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *